Mladinska OT
Odprave:
- CEYOC, 5. - 7. april, Csakvar (HUN)
- Alpe Adria, 7. - 9. junij, Fürstenfeld (AUT)
- EYOC, 21. - 24. junij, Szczecin (POL)
- JWOC, 30. junij - 7. julij, Pilsen (CZE)
- SEEOC, 28. avgust - 1. september, Bergama (TUR)
- TK mednarodni in domači
- TK Kras, 23. - 25. februar, Kras
- TK JWOC, 27. april - 2. maj, Pilsen (CZE)
- TK Prekmurje, 3. - 5. maj, Prekmurje
- TK Obala, 31. oktober - 3. november, Slovenska obala
Testiranja 2000m V dogovoru z mladinskim selektorjem je možna organizacija dodatnih testiranj v organizaciji klubov/skupine posameznikov. Vodjo testiranja in ustreznost proge potrdi selektor mladinske reprezentance.
- 1 - Sežana (23. 2.) ob 09:00
- 2 - Maribor (3. 5.) ob 10:00
- 3 - Koper (31.10.) ob 10:00
|
|
Sprejemi naših orientacistov
Sprejem v piceriji Gorjan v Komendi takoj po prihodu domov.
Sprejem na Gimnaziji Jurija Vege v Idriji v torek.
Sprejem v Velenju v nedeljo.
Nepravično je, da se množice zbirajo samo pri vrnitvi za denarjem pogoltnih zvezd v domovino. Klubski kolegi, sošolci, starši in prijatelji naših odličnih udeležencev Svetovnega šolskega prvenstva so se prav tako zganili.
Prvi sprejem se je zgodil v Komendi. Druščina, ki so jo sestavljali starši, klubski kolegi, novinar in sam gospod selektor, se je zbrala v Komendi, kamor je prispel prvi del odprave. Dekleta so ob sprejemu odreagirala kot prave športne zvezdnice, sprejem pa je bil topel in prisrčen, hkrati pa ravno toliko formalen, da je dal pravo pohvalo za naše uspešne mladince.
Drugi sprejem je bil v gimnaziji v Idriji. Najprej pri ravnatelju, nato pa je cela šola presenetila obe srednješolski ekipi, in jo z aplavzom in pesmijo sprejela v avli šole. Najboljše čaka v ponedeljek še sprejem pri županu občine Cerkno.
Najbolj prisrčen sprejem se je zgodil v Velenju, kjer so klubski funkcionarji takoj želeli preveriti karte, oceniti napake in prognozo našega vse boljšega mladinca za EYOC. Sam Ž. L. Šumečki pa se je pohvalil tudi z izjemnimi bojnimi ranami.
Ponavadi si brez težav povemo, kaj je narobe, zelo radi si priznamo tudi, da smo slabi, mladince hitro postavimo na realna tla ob njihovih rezultatih in še kaj. To mogoče ni vedno najboljša taktika in zato je prav, da so se ti sprejemi zgodili. Dajmo si vedeti, da smo dobri in sprejmimo uspeh vsaj tako dobro, kot sprejmemo slabo uvrstitev. Ta teden smo se poveselili, najboljši pa že trenirajo dalje - z novim zagonom.
V torek je bil v Komendi že trening, GJV bo podaljšala treninge do junija ...
Po prvenstvu
Naši zmagovalci in njihovi mentorji.
Manca na zmagovalnem odru.
Monika na zmagovalnem odru.
Svetovno šolsko prvenstvo na Portugalskem je končano, petkove strasti so se malo pomirile. Medijem smo posredovali novice s presežniki, zdaj pa je čas, da si natočimo čistega vina.
Petek je bil posvečen prvi slovenski medalji v OT, danes pa moramo izpostaviti še dva odlična uspeha, in sicer 4. mesti Mance Cvek in Monike Ravnikar, ob tem pa ne smemo pozabiti, da je bila Monika na zmagovalnem odru kar dvakrat!
No, v soboto smo imeli še nekoga na zmagovalnem odru - v prijateljski štafeti - Aljaža Pavšiča iz OK Azimut. Fotogalerija 5. dne.
Vrednotenje uspehov torej.
- Neizpodbitno je, da je Peter Tušar na dolgi progi nastopil vrhunsko. Nad pričakovanji. Tudi na primerljivi selekcijski progi bi ga mogoče lahko prehitel samo vsem dobro poznani Martin Šmelik (SVK). To je zagotovo najboljši slovenski nastop na velikih tekmovanjih doslej.
- Pri primerjavi s selekcijami, bi rezultat Mance Cvek lahko uvrstili med prvo petnajsterico. To je še vedno izjemen rezultat, vseeno pa mesto lahko nekoliko zavaja pri njegovem vrednotenju. No, ne pozabimo pa niti na to, da je bila pred WSCO za Manco serija neuspelih tekem in da je bil za Manco ta uspeh vreden vsaj toliko kot Petrov.
- Monikino četrto mesto, ko ga primerjamo še s selekcijami, daje podobno sliko kot Mančino s tem, da je bila konkurenca tu še malenkost osiromašena. Velja pa poudariti, da je imela Monika dve taki uvrstitvi. In da bi pri srednjihi progah prišla v deseterico.
- Izpostavil bi še 8. in 10. mesto Brine Foški in Nine Črnigoj na srednjih progah. Ti dve uvrstitvi sta me zelo presenetili, čeprav sta se obe tekmovalki že kdaj izkazali.
Zadnja leta bi lahko poimenovali leta izgubljenih priložnosti. Na vsakem prvenstvu smo videli tisto uvrstitev med 10, mogoče celo višje, vendar se nam je vedno primerilo, da je večja napaka (včasih tudi po neumnosti, spomnimo se Petra na dolgih prograh ali Tiborja na sprintu) pokvarila končno uvrstitev. No, običajno niso samo naši reprezentanti tisti, ki delajo napake, jih tudi ostali. In že neskončnokrat smo ponovili misel, da ni pričakovati, da bo tekmovalec na prvstvu odtekel tekmo življenja, pač pa da mora računati na povprečno tekmo in s treningom in delom si moramo prizadevati, da bo ta povprečna tekma tako dobra, da bo primerljiva z nastopi konkurence.
Pri pogovorih z drugimi reprezentancami so naše vodje spraševali, kako imamo urejen izbor tekmovalcev ... Povedali so jim, da ga nimamo. Da tekmovalci, ki jih imamo na prvenstvu, so vsi tekmovalci,ki jih imamo. To je zaenkrat še naše prekletstvo in zato mora biti glavna usmeritev OZS množičnost. Rabimo še par centrov, kjer se bo delalo z mladimi. Razen v M18 (kjer je trenutno 5 dobrih tekmovalcev) in v W16 (kjer je tekmovalk prav tako 5), imamo drugje primanjkljaj. Sploh v M16 ob nevključenosti trzinskih fantov trenutno zija precejšnja luknja. V primerjavi z Avstrijci, ki imajo praktično v vsaki regiji podoben nabor mladih kot pri nas v celi državi, smo precej na slabšem.
Veseli sicer dejstvo, da nam je uspelo v dveh letih narediti (je bilo to načrtno ali se nam je samo posrečilo ali smo pač imeli srečo s talentiranim naborom tekmovalcev?) nekaj, s čimer smo se približali in v nekaj primerih tudi prehiteli naše sosede. Vsekakor je bil napredek pri nas večji, kot pri njih.
Ena pomembnejših stvari, ki smo jo naredili, je bila tečaj za vaditelje in trenerje OT. Predvsem del o tehnikah OT je bil pomemben. Doslej se je zdelo, da je samo nekaj članskih reprezentantov prodrlo v skrivnosti obvladovanja orietnacijske tehnike. Andraževa predavanja pa niso zares razkrila mogočnega misterija, pač pa samo opozorila na dokaj preproste principe, ki jih vsi skupaj pričenjamo obvladovati. Tudi uporabljen jezik - žargon pri analizi orientacijskih nastopov se je oblikoval.
Od porodnih težav pri organizaciji trening kampov, kjer smo se zadovoljili enostavno s tem, da smo "naredili več, kot je bilo narejenega prej", smo prešli na bolj načrtne treninge, v tehnični del smo vključili Jakata, Jureta in Andraža in poskrbeli, da se znanje prenaša od tam, kjer je. Leon, Nejc sta prispevala redno delo in precej pedagoških izkušenj ... Še kar nekaj drugih je, ki smo pripomogli z izkušnjami, delom, administrativnim delom in kartami ...
Vse skupaj daje lepo potrditev našemu trudu in zagona za še eno obdobje ... Mladincem, upam, vse skupaj daje samozavesti. Pa ne samo Petru, Manci in Moniki, tudi ostalim, ki prihajajo za njimi. Da se, s trudom in delom, ali kakor je v prispevku na strani reprezentance napisal Andraž: "Trdo delaj, zabavaj se in uspeh bo zagarantiran." Jaz dodajam še, da uspeh ne pride po mesecu ali dveh, niti po letu, dveh ... Vztrajati je treba še malenkost več.
Na tem mestu bi dodal še, da je iz mladinske reprezentance v orientacijskem teku prišel tudi državni prvak v gorskem teku in od zadnje sobote (20. 4. 2013) tudi dobitnik srebrne medalje na DP na 10km - Jošt Lapajne ... Še nedolgo nazaj sta obe skupini zviška gledali na orientacijski tek, potem pa jih je nekdo premagal na njihovem terenu ...
Danes pa bron za Petra Tušarja
Peter Tušar na poti v cilj dolgih prog.
Veselje na zmagovalnem odru.
In še skupno veselje!
Po tekmovanju na dolgih progah je napredek slovenskih mladincev v zadnjih letih še bolj jasen. Piko na "i" je v napeti tekmi, ki je bila nam - gledalcem iz Slovenije - ravno prav razkrita, postavil Peter Tušar s 3. mestom in prvo medaljo za Slovenijo na svetovnih šolskih prvenstvih.
Izbrane fotografije - 4. dan.
Vse fotografije - 4. dan.
Blog reprezentance - komentar z mesta dogajanja.
FB stran - Orientacijski tek.
Poročilo GJV Idrija.
Novica na IOF.
Novica na Radiu Odmev.
Uspehi se tu vse prej kot končajo. Naštejmo spet vse, ki so se uvrstili v prvo polovico:
- M1 school (78 tekmovalcev)
- 3. mesto: Peter Tušar
- 16. mesto: Nejc Lazar
- 35. mesto: Andraž Rupnik
- M2 school (66 tekmovalcev)
- 15. mesto: Gašper Rejec
- 30. mesto: Gal Petkovšek
- W1 school (71 tekmovalk)
- 4. mesto: Manca Cvek
- 10. mesto: Nuša Jeram
- 31. mesto: Katjuša Poljanšek
- W2 school (62 tekmovalk)
- 4. mesto: Monika Ravnikar
- 9. mesto: Kim Kremžar Pančur
- 29. mesto: Marjeta Lipužič
- M1 selected (67 tekmovalcev)
- 22. mesto: Blaž Petrovič
- 31. mesto: Žan Luka Šumečki
- W2 selected (19 tekmovalk)
Brina Foški in Jan Šalamun nista bila uvrščena, bi pa se s svojim časom borila za 15. mesto v svojih kategorijah.
Poglejmo še primerjavo s preteklimi leti: v M1 selected ima boljši rezultat iz leta 2006 Jure Zmrzlikar, je pa letos nastopilo precej več tekmovalcev (20) in tudi konkurenca je bila po mojem mnenju precej hujša. V M1 school sta Tušar in Lazar dosegla 2 najboljša slovenska rezultata, v M2 school sta nas v letu 2011 razvadila Čelik in Tušar, tako da je težko konkurirati, vsekakor pa rezultat Gašperja Rejca v luči pogleda na zgodovino ni slab, v W1 school sta tako Manca kot Nuša postavili nov mejnik. Nina Črnigoj je izenačila najboljši rezultat Ane Čufer iz leta 2011, Monika pa je postavila nov najboljši rezultat v W2 school. Skratka - naslednjim generacijam ne bo lahko!
Informacij od odprave še nismo dobili, kot kaže pa vlada tam vsesplošna ganjenost in veselje.
Kratka novica za lokalne medije (Cerkno - Idrija):
Peter Tušar (Orientacijski klub Azimut Cerkno-Idrija) je na svetovnem šolskem prvenstvu v orientacijskem teku s fantastičnim in taktično dovršenim nastopom osvojil 3. mesto kot član ekipe Gimnazije Jurija Vege Idrija. Na težki in tehnično zahtevni progi mu je uspel optimalen nastop s katerim je presegel vsa pričakovanja in osvojil prvo medaljo za Slovenijo na tem tekmovanju.
Uspeh domačega kluba je dopolnila Manca Cvek (prav tako OK Azimut), ki je med gimnazijkami osvojila več kot zasluženo 4. mesto. Nuša Jeram je po neuradnih rezultatih 10.
Tudi ostali člani ekip GJV Idrija so tekli odlično.
Velja omeniti še 4. mesto Monike Ravnikar (iz OŠ Komenda-Moste), ki je prav tako osvojila 4. mesto med osnovnošolkami.
Nastop slovenske selekcije je bil neprimerljiv s katerimkoli doslej. Skupno so mladi orientacisti na tekmovanju dosegli 4. uvrstitve med prve 4. in prvo medaljo. Leta sistematičnega in trdega dela so se začela obrestovati in Peter Tušar je danes postavil Slovenijo na zemljevid najboljših v orientacijskem teku na svetu!
Novica na strani OK Azimut.
Fotogalerija - 3. dan.
Blog odprave (3 novi prispevki).
Končni rezultati v živo.
4. mesto na SP - Monika Ravnikar
Prvi korak na poti do 4. mesta - zmaga na šolskem prvenstvu za OŠ Komenda in Moniko Ravnikar.
Slovenska reprezentanca na Portugalskem (foto: Aleš Poljanšek).
Peter Tušar v finišu ... Sekundo pred 10. in sekundo za 8. mestom ...
Monika Ravnikar je na srednji razdalji na Svetovnem šolskem prvenstvu v kategoriji (W2 school) dosegla izjemen rezultat - 4. mesto! Tudi ostali člani naše reprezentance so v povprečju nastopili odlično in v splošnem izboljšali slovenske uvrstitve na tem tekmovanju doslej!
Novica OK Komenda.
Novica OK Azimut.
Fotografije - 2. dan.
Fotografije - 1. dan.
Blog odprave.
V prvo polovico so se uvrstili:
- M1 school (78 tekmovalcev)
- 9. mesto: Peter Tušar
- 22. mesto: Andraž Rupnik
- 34. mesto: Nejc Lazar
- M2 school (66 tekmovalcev)
- 13. mesto: Gašper Rejec
- 27. mesto: Denis Krhlikar
- W1 school (71 tekmovalk)
- 13. mesto: Manca Cvek
- 18. mesto: Katjuša Poljanšek
- 28. mesto: Nuša Jeram
- W2 school (62 tekmovalk)
- 4. mesto: Monika Ravnikar
- 16. mesto: Marjeta Lipužič
- M1 selected (67 tekmovalcev)
- 31. mesto: Žan Luka Šumečki
- W2 selected (51 tekmovalk)
- 8. mesto: Brina Foški
- 10. mesto: Nina Črnigoj
Kaj reči ob tem?
V primerjavi z letom 2011 so rezultati boljši v M1 school (9. vs. 36.), M1 selected (31. vs. 39.), M2 selected (27. vs. 35.), W1 school (13. vs. 20.), W2 selected (8. vs. 25.), W2 schol (4. vs. 21.). Popravili nismo le rezultata Tajde Foški v W1 selected! Sicer pa so hkrati Peter, Žan Luka, Brina in Monika postavili najboljše slovenske uvrstitve na srednjih progah za Slovenijo na tem tekmovanju doslej. Monikin rezultat pa izenačuje najboljšo slovensko uvrstitev na WSCO.
Cilj reprezentance (1 uvrstitev na zmagovalni oder - med prvih šest) je izpolnjen. Vsi gornji našteti rezultati so odlični, čeprav bo kateri od tekmovalcev rekel, da se mu je nastop ponesrečil. Veseli močna zasedba punc v kategorijah W2, veseli močna zasedba v M1.
Verjamem, da lahko po uspešnem prvem tekmovalnem dnevu večina tekmovalcev na dolgih progah nastopi bolj sproščeno.
Še to: Herwig Allwinger jr. je dosegel 3. mesto v M2 school! Čestitke!
IOF o šolskem prvenstvu
Poglejte si IOF novico. Prvič se je zgodilo, da se je IOF prek svoje spletne strani oglasila v zvezi s šolskim prvenstvom. Objavila je tudi 2 nova bulletina in objavila bo rezultate!
Odhod na WSCO
Idrijsko-cerkljanska naveza že na Portugalskem.
Danes smo na Portugalsko odpravili še zadnje otročke - glavnino reprezentance in OŠ Komenda, že včeraj pa so na Svetovno prvenstvo osnovnih in srednjih šol v Monte Gordo odpotovali predstavniki idrijsko-cerkljanske naveze GJV Idrija in OŠ Cerkno.
Z ekipo je tudi novinarka Tajda Foški, ki se bo - če ne drugače - oglašala prek bloga.
Nekaj detajlov si lahko preberete tudi na Suzaninem blogu.
Naše ekipe so tudi letos odlično pripravljene, vsem tekmovalcem želimo, da bi v tekmi s samim sabo zmagali.