Shema strani | Kontakt | Obveščevalne liste | Povezave | Oglaševanje | Webmaster | English

Partnerji:

Mednarodna orientacijska zveza Olimpijski komite Slovenije - Združenje športnih Zvez Fundacija za šport Ministrstvo za šolstvo in šport
Domov / Aktualno / Koledar

Koledar

TempO v Gorajtah (sobota, 5. 12. 2015)

Organizator: Orientacijski klub Trzin
Kraj: Gorajte pri Škofji Loki
Tip: trening
Razdalja: TempO
E-mail: kreso.kerestes@gmail.com

Razpis

TempO tekma v Gorajtah, 5. 12. 2015

Organizator: OK Trzin

Vodja tekmovanja in traser: Krešo Keresteš

Pričetek tekmovanja: ob 12. uri. Tekmovanje bo zaključeno po 13. uri, takoj ko na startu ne bo več nobenega tekmovalca.

Karta: Pevno, 1 : 5000 / 5 m, ISOM, stanje 2006

Proga: 3 postaje po 5 kontrol

Prijave: predhodne prijave niso potrebne. Pred tekmovanjem se registrirajte, da dobite kontrolni karton in navodila.

Startnine ni!

Razglasitev rezultatov: okvirno 30 minut po zaključku zadnjega tekmovalca. Rezultati bodo objavljeni na spletni strani OZS.

Nasvet traserja:

Upoštevajte, da je karta stara in da se je marsikaj od takrat spremenilo. Karto sem popravil in dopolnil, kjer je bilo nujno. Najbolj se je spremenila vegetacija, s katero pa si na karti nisem dal dela in je ostala nespremenjena. Zato se na vegetacijo ne zanašajte.

TempO

sprint disciplina precizne orientacije, kjer se meri hitrost branja karte

Tekmovanje

Kaj počne tekmovalec na tekmovanju najbolje prikazuje spletni trenažer z dejanskih tekem:

 

  • Na tekmovanjih se meri čas, ki ga tekmovalec porabi pri branju karte in določitvi kontrolnih točk.
  • Na tekmovanju je več postaj. Na vsaki postaji ima tekmovalec nalogo, da s stojišča čim hitreje določi kontrolne točke, ki so prikazane na kartah. Sodnik beleži odgovore in meri čas.
  • Na terenu je postavljeno 6 zastavic, ki jih od leve proti desni imenujemo A (skrajno leva zastavica), B, C, D, E in F (skrajno desna zastavica). Pri določanju zastavic sodnik in tekmovalec uporabljata mednarodno abecedo: A - Alfa, B - Bravo, C - Charlie, D - Delta, E - Echo, F - Foxtrot. V primeru, da na kontroli ni nobene zastavice, je pravilni odgovor Z - Zero.
  • Na posamezni postaji mora tekmovalec določiti več kontrol. Vsaka kontrola je prikazana na posamezni karti. Karte so orientirane in na vsaki je označena le en kontrolna točka, poleg nje pa je tudi opis kontrole in oznaka za smer proti severu.
  • Tekmovalec ima za določanje kontrol omejen čas.
  • Rezultat je skupni čas, ki ga je tekmovalec porabil na vseh postajah in kazenski čas, ki ga tekmovalec dobi za napačno določene kontrole. Za vsako napačno določeno kontrolo, se doseženemu času prišteje 30 sekund.
  • Zmagovalec je tisti, ki je dosegel najboljši rezultat oz. nakrajši čas vključno s kazenskim časom.

Potek tekmovanja

  1. Tekmovalec sledi poti in se ustavi pri oznaki STOP.
  2. Sodnik tekmovalca pokliče, da pristopi na stojišče.                
  3. Ko tekmovalec pride do stojišča, se usede na stol. Tako ima približno isti pogled na teren, kot ga imajo invalidi na vozičkih.
  4. Sodnik tekmovalcu izroči komplet kart. Vse karte v kompletu so orientirane v smeri, kot tekmovalec sedi. To je smer, ki je točno med smerema proti A in F zastavicama. Kontrole na kartah se nahajajo v središču izseka karte, ki je lahko v obliki kroga ali kvadrata. Hkrati je na karti tudi območje, kjer se nahaja stojišče, vendar to ni posebej označeno.
  5. Tekmovalec ima možnost, da svoje odgovore podaja ustno ali jih pokazuje na tablici. V kolikor namerava tekmovalec odgovore pokazovati, naj na to takoj opozori sodnika.
  6. Sodnik tekmovalcu pove, koliko kontrol bo moral določiti in koliko zastavic je postavljeno.
  7. Sodnik pa tekmovalcu pokaže zastavice. Po pravilih mu pokaže zastavici A (skrajno leva zastavica) in F (skrajno desna zastavica). Če so zastavice težje opazne ali bolj oddaljene, sodnik vsem tekmovalcem pokaže vse zastavice A, B, C, ..., F od leve proti desni.
  8. Takoj za tem sodnik da znak in sproži štoparico.
  9. Tekmovalec lahko po danem znaku obrne naslovno karto in določi prvo kontrolo, nato drugo kontrolo itd. do zadnje.Pri tem tekmovalec ne sme gledati prejšnjih kart, tudi če je pri tem pomotoma obrnil dve karti. Sodnik zapisuje odgovore po vrstnem redu, kot jih tekmovalec odgovarja.
  10. Cilj je, da tekmovalec določi kontrole v čim krajšem času.
  11. Tekmovalec ima za določanje kontrol na voljo največ 30 sekund za vsako posamezno kontrolo oz. skupni čas, ki je enak produktu št. kontrol x 30 sekund. V primeru, da je na postaji 3 ali več kontrol, sodnik tekmovalca opozori na iztek časa 20 sekund pred iztekom. V kolikor sta na postaji 1 ali 2 kontroli, sodnik opozori tekmovalca 10 sekund pred iztekom razpoložljivega časa. Če tekmovalec ne odgovori v razpoložljivem času, se manjkajoče odgovore oceni kot napačne. Ko tekmovalec določi zadnjo kontrolo, sodnik ustavi čas.
  12. Sodnik tekmovalcu izroči kontrolni karton in ta nato zapusti postajo ter nadaljuje po poti proti naslednji postaji.


Verjetno opis ni najbolj razumljiv, zato priporočam ogled videa, kjer je procedura na tempO postaji dobro prikazana:

Ker vsaka takšna postaja zahteva vsaj štiri ljudi (v videu pet ljudi), pri nas to zaradi pomanjkanja števila prostovoljcev izvajamo le z enim. Sodnik nadomešča zapisnikarja in časomerilca. Ob prihodu na stojišče pa od tekmovalcev pričakujemo fair-play, da si na poti ne bodo pretirano ogledovali terena in položaja zastavic in se pri tem zadrževali.

Z kontrole

Tekmovalci imajo lahko pri odločitvi dilemo, ali je zastavica postavljena na kontrolni točki, ali ne, ker je možno, da nekatere kontrolne točke niso označene z zastavico. Takšne kontrole imenujemo Z kontrole.

Da bi se dvomu lahko izognili, so določena pravila za postavitev Z kontrol. Ta pravila pri TempO določajo, da so Z kontrole še bolj očitne, kot pri preO disciplini. Tako so Z kontrole lahko postavljene bistveno stran od najbližje postavljene zastavice (priporočljivo je 2 mm na karti oz. vsaj 8 metrov), razen, če so postavljene:

  •  na drugem podobnem objektu v bližini (npr. če je kontrola na gomili in je zastavica na sosednji gomili ali kakšnem drugem objektu; pri tem je možno, da je zastavica postavljena na objektu, ki ni narisan na karti ali sploh ni postavljena na objektu),
  • na drugem karakterističnem delu objekta v bližini (npr. ograja ima več vogalov in je kontrola eden od vogalov, zastavica pa je postavljena na drug vogal v bližini),
  • na istem objektu kot postavljena zastavica, vendar mora biti postavljena na nasprotni strani oz. vsaj 135° stran od določene smeri (npr. če je kontrola severna stran drevesa in je zastavica postavljena na južni strani drevesa).

Karta: Papirnica

Standard: ISOM
št. karte: 155
Lastnik: Škofjeloški orientacijski klub
Lokacija: Prikaz
Avtorji: Daniel Lebar
Merilo: 1:10000
Stanje: VI.2006
Površina: 2.67km2

Karta obsega območje starejše karte št. 121 Kamnitnik, južni del karte Gorajte (Crngrob, Suha) in vmesni razgiban svet vse do vasi Pevno.


Karta je bila doslej uporabljena:




Koledar tekem MTB-O

marec

nedelja, 30. 3. 2025
MTBO SOL 1 in DP - sprint
Orientacijski klub Slovenj Gradec
WWWStartnaElektronska poštaRazpisVeč informacij
Naklo

maj

sobota, 17. 5. 2025
MTBO SOL 2 - sprint
Orientacijski klub Slovenj Gradec
WWWStartnaElektronska poštaRazpisVeč informacij
Slovenj Gradec
nedelja, 18. 5. 2025
MTBO SOL 3 in DP - dolga
Orientacijski klub Slovenj Gradec
WWWStartnaElektronska poštaRazpisVeč informacij
Slovenj Gradec

september

sobota, 27. 9. 2025
MTBO SOL 4 - srednja
Orientacijski klub Komenda
WWWStartnaElektronska poštaRazpisVeč informacij
Komenda
nedelja, 28. 9. 2025
MTBO SOL 5 in DP - srednja
Škofjeloški orientacijski klub
WWWStartnaElektronska poštaRazpisVeč informacij
Škofja Loka